FPAC

Det är flaggskeppet bland system för behandling av vatten med hög föroreningsgrad tack vare sitt kraftfulla luftflotationssystem

Beskrivning

FPAC-flotationsanläggningen är ett system för klarning genom flotation med stor yta och separation genom korsflöden mellan slam och vatten. Systemet har utformats för att behandla avloppsvattenflöden med mycket hög halt av suspenderade fasta ämnen och andra föroreningar, vilket kräver en stor flotationsyta för att fånga upp det avskilda slammet. (Upp till 40 kg torrsubstans per m² kan behandlas).

SIGMADAF-tekniken används för att separera oljor, fetter, suspenderade fasta ämnen och flockulerat material som inte har tillräcklig flytförmåga, eller när emulsioner av olja och fasta ämnen (med hög densitet) kräver luftflotation för att förbättra separationsprocessen.

Användningen av mikrobubbelteknik (30–50 mikrometer) ökar separationsförmågan. Ju mindre bubblan är, desto bättre fäster den vid partiklarna, vilket förbättrar systemets effektivitet.

Systemets unika egenskaper

SIGMADAF FPAC-utrustningen är ett högpresterande och högkvalitativt system med unika egenskaper. Den har en unik separeringsmekanism som roterar mot vattenströmmen, vilket bidrar till att minimera den sträcka som det flytande slammet färdas och eliminerar medföring av fasta ämnen i avloppsvattnet. Med denna lösning skapas ett slam med en torrsubstanshalt som är 3 till 4 gånger högre än i ett konventionellt system. Resultatet blir att behovet av och omfattningen på eventuell efterföljande behandling, såsom avvattning eller torkning, minskar, vilket i sin tur sänker driftskostnaderna.

Det tunga slam som sedimenterar på systemets botten fångas upp och koncentreras delvis med hjälp av det axellösa transportsystemet. Detta gör det möjligt för operatören att kontrollera sedimentkoncentrationen och minska ansamlingen av sediment. Restslampet transporteras till den centrala utloppsplatsen och avlägsnas via en automatisk pneumatisk ventil. Denna tömningscykel har en självrengörande effekt och gör det lättare för partiklar som fastnat på systemets väggar att lossna och avlägsnas tillsammans med övrigt avfall.

Systemet är som standard utrustat med en luftinmatningsenhet, en recirkulationspump och en kontrollpanel för att möjliggöra reglering av lufttillförseln till luftningsmodulen och sedimentavtappningsventilen. Ju bättre bubblorna fäster vid partiklarna, desto högre blir systemets effektivitet.

Huvudsakliga egenskaper

  • Rening av avloppsvatten med hög halt av suspenderade fasta ämnen och andra föroreningar.
  • Kompakt system.
  • Ett unikt system för avvattning och bortforsling av slam, som ger ett högkoncentrerat slam.
  • Effektivt laminärt flödesmönster.
  • Kräver minimalt underhåll och är lätt att använda.
  • Anpassningsanpassad anpassning Anpassning anpassning Anpassning

Tekniska uppgifter

TYPVATTENKAPACITETFRITT FLYTNINGSOMRÅDELÄNGD ABREDD BHÖJD CSKIMER – EFFEKT H
FPAC 0331,22300162514000,37
FPAC 0551,52300190014000,37
FPAC 10102,43150200015000,37
FPAC 15154,24000220015000,37
FPAC 20206,65000240023000,37
FPAC 25258,05500240023000,37
FPAC 303010,06500240023000,37
FPAC 404011,07000240023000,55
FPAC 505013,08000240023000,55
FPAC 606015,09000240023000,55
FPAC 707017,010000240023000,55
FPAC 808019,011000240023000,55
FPAC 909021,012000240023000,55
FPAC 10010024,09500340023000,55
FPAC 12012028,011000340023000,55
FPAC 14014032,512500340023000,55
FPAC 16016036,014000340023000,55
FPAC 20020046,017000340023000,55
TYPCIRKULATIONSPUMP I
-CIRKULATIONSPUMP EFFEKT I
SKRUV – EFFEKT JTOMVIKTFULLVIKT
FPAC 030,755,5NA4501250
FPAC 051,255,5NA5101500
FPAC 102,505,5NA12003200
FPAC 153,755,5NA15004500
FPAC 205,007,50,37210010100
FPAC 256,257,50,37220011200
FPAC 307,507,50,37240013400
FPAC 4010,007,50,37250014500
FPAC 5012,5011,00,37270016700
FPAC 6015,0011,00,37290018400
FPAC 7017,5011,00,37340021500
FPAC 8020,0011,00,37400024100
FPAC 9022,5011,00,37430026600
FPAC 10025,0015,00,37460029300
FPAC 12030,0015,00,37475034250
FPAC 14035,0015,00,37520039200
FPAC 16040,0015,00,37560044250
FPAC 20050,0015,00,37620053200

[contact-form-7 id="2966" title="Är du intresserad av den här lösningen?"]